Chystáte sa na výstavbu alebo rekonštrukciu domu? Mali by ste myslieť tiež na to, že správna pokládka strešnej krytiny ovplyvňuje životnosť strechy, a tím i ostatných častí domu. Treba sa zamerať na jednotlivé detaily strešnej skladby a ich častí. Dnes sa Pozrieme na Najčastejšie chyby pri pokládke keramickej krytiny, na ktoré je potrebné dať si pozor.
1. Krytina a doplnkové výrobky
Pri realizácii strechy nestačí len vybrať peknú a kvalitnú strešnú krytinu, ale aj doplnkové výrobky. Výber samotnej krytiny je samozrejme Dôležitý, závisí od sklonu strechy, je tvar a členitosti. Kritickými miestami pri pokládke sú spoje a prechody medzi strešnou krytinou a doplnkami. Tondach poskytuje ucelený a dobre fungujúci systém, ktorý zaručuje kompatibilitu jednotlivých prvkov. Použitie Lacné doplnkov, ktoré nezodpovedajú svojimi vlastnosťami požadovanej kvalite, by mohlo narušiť funkčnosť strechy, prípadne skrátiť jej životnosť. Dôležité je však aj kvalitný zabudovanie jednotlivých prvkov, znalosť noriem a pravidiel, preto je najlepšie obrátiť sa na odborníkov. Kvalitne zrealizovaná strecha, ktorú Netreba opravovať, vám ušetrí čas i Peniaze.
2. Kotvenie krytiny (ochrana pred vetrom)
Kotvenie strešnej krytiny má svoje pravidlá a oplatí sa ich dodržiavať. Pri nedostatočnom kotvení totiž hrozí, že vám tašky pri silnejšom vetre začnú lietať. Keramické tašky kotvíme na štítoch (každá krajná škridla), na nárožiach a úžľaboch. Pri sklone nad 45 ° treba pripevniť každú tretiu tašku a pri sklone nad 60 ° každú tašku v ploche. Hrebenáč sa štandardne kotví príchytkou. Častou chybou je upevnenie tašiek na úžľaboch a nárožiach nevhodným spôsobom (napr. tzv. Prilepené silikónom) prípady neprichytené vôbec. Pre každý typ tašky Tondach je možnosť použiť špeciálne príchytky, ktorá v závislosti na miestnych podmienkach spoľahlivo kotvia skladania krytinu k latám.
3. Odvetrávanie strešného plášťa
Jedna z vecí, ktoré výrazne ovplyvňujú životnosť strechy, je odvetranie strešného plášťa. Pretože nie je možné úplne zabrániť vlhkosti preniknúť do konštrukcie strechy, je treba ju odtiaľ vhodne odvetrať. Vlhkosť, ktorá sa dostane do vzduchovej medzery v streche, je odvádzanie vetracou medzerou pod taškami a vetracími taškami mimo strešný plášť. Pre vytvorenie vetracej medzery pod škridlami je používaná tzv. kontralata o výške min 4 cm. Častou chybou býva použitie kontralát s nedostatočnou výškou, čo zmenší prevetrávaciu medzeru. Na to treba myslieť aj pri montáži ochranného vetracieho odkvapového pásu ktorý zmenší odvetrávaciu plochu.
U Hrebene použijeme vetrací pás kovový a vetracie tašky, pri moderných systém líniových odvetrania strechy. Chyby MÔŽU nastať tiež pri dodatkovej zmene sklonu strechy, použitie nesprávnej doplnkovej hydroizolačnej vrstvy a pri nedostatočnej Množstvo odvetrávacích otvorov. Preto je potrebné dodržiavať množstvo odvetrávacích prvkov tak, ako je uvedené v technickom liste. Dobre Odvetranie strechy pomôže pri prehrievaní strechy v lete.
4. Doplnková hydroizolačná vrstva (DHV)
Táto nenápadná Súčasť strešnej konštrukcie - pod skladanou krytinou- chráni strechu pred preniknutím zrážok a vlhkosti, ale tiež nečistôt z vonkajšieho prostredia, čo ovplyvňuje životnosť strechy. Pri výbere sa riadime sklonom a tvarom strechy, typom tašiek a miestneho podmienky. Tondach poskytuje systémové riešenie, ktoré zabezpečí kvalitné spracovanie rizikových miest a detailov, Predovšetkým prestupu cez strechu.
5. Spádovanie žľabu
Detail, o ktorom si často myslíme, že sa ani nedá pokaziť, je spádovanie žľabu. Ak sa po montáži neskontroluje sklon vodováhou, môže sa stať, že žľab nebude vhodne vyspádovaný tak, aby voda odtekala do zvodových trubiek a pri silnejších dažďoch voda zostane stáť v žľabe. Vtedy hrozí korózia a Poškodenie žľabu, zatekaniu vody a následné poškodenie omietky na fasáde.
6. Protisnehová ochrana
Snehová pokrývka v zime síce poteší oko a vyzerá romanticky predstavuje však potenciálne nebezpečenstvo pre konštrukciu strechy, ale aj pre okolie - či už ide o majetok, alebo okoloidúcich ľudí. Úlohou protisnehovej ochrany je zabezpečiť, aby sneh nepadal nekontrolovane a vo veľkých masách zo strechy. K tomu slúžia protisnehové háky a mreže. Nestačí ich však rozmiestniť len v jednej alebo dvoch radoch nad odkvapy .Takéto riešenie nezabráni zosúvaniu snehu zo strechy a môže také poškodiť aj samotné protisnehové háky, krytinu aj odkvapy. Preto je potrebné celoplošné rozmiestnenie so správnym počtom prvkov. To závisí od sklonu strechy a tiež snehovej oblasti. Tondach má protisnehové háky prispôsobené taškám, ale aj kompletné protisnehové riešenie so snehovou mriežkou. U niektorých typov krytiny môžete využiť keramické protisnehové škridly. Ak vaše existujúca protisnehová ochrana nie je úplne vyhovujúce, Tondach disponuje systémom, ktorý sa dá na strechu namontovať aj dodatočne.
Ak máte dom v oblasti s výskytom väčšieho množstva snehu, myslite na to, že jednoduchšie strecha je tu vhodnejší. Tiež by mala mať čo najmenej detailov, ako sú vikiere, strešné okná a rôzne prestupu cez strechu, ktoré patria k "slabším článkom" strešnej konštrukcie.
7. Vzdialenosť latou a systém striedania tašiek v radoch
Pri novostavbe aj rekonštrukciu je treba dávať pozor, aby vzdialenosť latovania a typ strešnej krytiny zodpovedali. Nesprávne latovanie spôsobí nielen estetické vady strešného plášťa, ale najmä znižuje odolnosť strechy voči odvodu vody. V dôsledku toho hrozí aj poškodenie doplnkové hydroizolačnej vrstvy (DHV) a tepelnej izolácie. V takom prípade sa pod krytinu môže dostať zrážková voda, sneh alebo nečistoty. Každá keramická krytina má predpis na montáž, ktorý uvádza optimálnu vzdialenosť lát.
Pri rekonštrukcii existujúce strechy je najlepšie použiť posuvné tašky Tondach, ktoré majú flexibilné latovanie. Vhodné sú aj na strechy zložitejších tvarov, pretože tesnosť posuvných tašiek je zabezpečená aj pri maximálnom rozpätí.
Niektoré modely nemajú polovičný tašky, ukladajú sa preto "na strih".
Pri klasických drážkových škridiel (falcovek, francúzskych tašiek atp.) Sa vždy pokládka vykonáva tzv. na väzbu s použitím polovičiek.
8. Uloženie okrajových škridiel
Na stavbách sa objavujú aj chyby pri ukladaní okrajových škridiel. Stáva sa, že sú uložené bez dostatočnej medzery medzi okrajom tašky a stenou. V takom prípade hrozí poškodenie fasády v dôsledku stekania vody po fasáde.
9. Farebnosť tašiek
Keramické tašky sú vypálené ekologicky zemným plynom v tunelových peciach nad 1000 stupňov Celzia. Ich prírodná farba v prípade režných škridiel je daná tiež obsahom železa v surovine. Najlepšieho výsledného estetického dojmu strechy z režných tašiek docielite miešaním tašiek z viac paliet pri pokládke, čo je doporučované výrobcom.
10. Výmena klampiarskych výrobkov pri rekonštrukcii
Ak máte starší dom a chystáte sa urobiť výmenu poškodenej krytiny, nezostávajte len u nej. Častou chybou je výmena len viditeľne poškodenej krytiny, avšak s ponechaním na pohľad bezproblémových klampiarskych výrobkov v snahe ušetriť. Toto sa však časom môže vypomstiť, pretože klampiarske plechy bývajú poškodené aj na miestach, kde to nie je na pohľad vidieť (zo spodnej strany, v mieste ohybu, pod krytinou). Ich ďalšie poškodzovanie môže viesť k situácii, kedy bude nutné kvôli nim znova rekonštruovať strechu.
Ideálny stav je vždy po niekoľkých rokoch nechať vykonať prehliadku strechy odbornou firmou, prioritne tou, ktorá strechu pokladala.
Problematika správnej pokládky strechy je náročná, preto ju konzultujte s odborníkmi a pri jej realizácii postupujte podľa predpisov. Pokiaľ má strecha správne slúžiť dlhé roky bez nutnosti opráv, neoplatí sa na nej šetriť.