Tradičná metóda výstavby rodinného domu tak ako si ju pamätáme z čias kedy stavali domy naši otcovia bola založená najmä na manuálnej a fyzicky náročnej práci. V dnešnej dobe sa ponúkajú pri výstavbe moderné spôsoby murovanie, omietanie, betónovanie, realizácia rozvodov a kúrenia a ďalších prác. V tomto článku nájdete prehľad spôsobov ako urýchliť stavbu, pri nielen zachovaní, ale aj zvýšenie konečnej kvality odvedenej práce.

Miešačka je základ

Základom stavby bola miešačka používaná na betón a maltu. Pre pripomenutie stručne popíšme ako prebiehala príprava betónu: hromada piesku, sud s vodou, koliesko bantamové, vrecia s cementom, vedierka na vodu a prípadne hromada štrku. Betón sa pripravoval v miešačke v pomere 3: 1 piesok: cementu a voda od oka. Pre maltu bolo treba ešte najlepšie v starom koryte alebo v sude pripraviť a vyhasit vápno (úrazov a popálenín bolo dosť).

Stavebné postup pri realizácii betónovej základovej dosky, betónové podlahy, muriva a omietok bol podobný, miešačka bežala, pridávací miešal a ďalšie pomocníci behali od miešačky do stavby s kolieskom ako o závod.

Kto potrebuje a chce stavbu urýchliť nájde riešenie

Niekto nedá dopustiť na vyššie uvedený postup ani dnes a my nechceme tvrdiť, že je zlý, ale v prípade potreby urýchlenie výstavby, nutnosti kontroly nad použitým materiálom, udržaním jeho vlastností a zachovaním technologických postupov sa ponúkajú dnes tieto moderné spôsoby:

1. Mechanicky hladené betónové podlahy

Miešačku netreba, betónovú zmes dopravuje na miesto Mixokret čiže pumpa na betón. Je potrebné zabezpečiť dostatok vody, elektrinu a piesok vhodný pre strojne hladené betónové podlahy. Koliesko nebudete potrebovať, zmes sa dopraví pohodlne i do poschodí, alebo do pivnice.

Je vhodné vykonávať svojpomocne? Nie. Treba prácu zveriť firme, ktorá má potrebné strojné vybavenie a hlavne skúsenosti. Odmenou vám bude celý rodinný dom o priemernej podlahovej ploche 150-200 metrov vybetónovaný za 1 DEŇ.

 

2. Anhydritové liate podlahy

Na stavbu Vám bude dopravená tekutá zmes, ktorá má čiastočne samonivelačné efekt. Liata podlaha na báze anhydritu bude vyliata na pripravenú separačnú fóliu a počas niekoľkých hodín je celý dom hotový. Po 24 hodinách je poter pochôdzny.

 

3. Strojné omietky

Materiál je na stavbu dopravený vo vreciach alebo v sile. Omietka je pripravená v omietačke a je striekaná na zvislé i vodorovné murivo teda na steny aj na strop .. Výhodou strojných omietok je, že je kontrola na kvalitou namiešanej zmesi, zmes je v celej stavbe homogénna a rovnaká. Rýchlosť oproti miešanie malty v miešačke je úplne neporovnateľná.

 

4. Stierky

Ako nástupca podlahových krytín - podlahové krytiny ako dlažba sú náročné na čas pri pokládke a pri príprave na ich pokládku. Veľmi pekne pôsobí ako povrchová úprava betónu aj anhydritu stierky, ktoré vďaka hladkému a bezšpárovému povrchu sú veľmi praktické pre údržbu.