Ľudia o seba začali viac starať, pretože sa chcú cítiť dobre, stráviť život naplneným spôsobom, a mať dosť energie na to, aby zvládali pracovné vyťaženie. Vracajú sa tak k najprirodzenejším aktivitám podporujúcich životosprávu, ako je varenie z kvalitných surovín, trávenie času s rodinou a priateľmi, beh, plávanie, cyklistika, alebo napríklad saunovanie, ktoré sa s ostatnými skvele dopĺňa.
Čo vám stavba domáce sauny prinesie?
- Zmysluplne využitý voľný priestor a sauna postavená na mieru do neho dokonale zapadne.
- Predsavzatie, urobiť niečo pre zdravie, nevezme za svoje preto, že nemáte čas niekam dochádzať.
- Doprajete si pravidelnú hlbokú relaxáciu, ktoré sa môže rovnať len dlhší pobyt v prírode.
- Stmelíte rodinu a do svojho života vnesiete trochu romantiky.
- Ušetríte za verejnú saunu.
- Vaša staviteľská zručnosť ohromí každú návštevu.
- A ešte než začnete so stavbou sauny svojpomocne, materiál na stavbu môžete nakúpiť aj u nás. Špecialisti na drevo a stavebné izolácie vám ochotne pomôžu s výberom.
Čo je pri stavaní sauny dôležité?
Fínsku saunu si samozrejme môžete postaviť vo vnútri alebo vonku, kde vám to priestor umožňuje. V oboch prípadoch, ako vyplýva z princípu fungovania saunovacích miestnosti, budete potrebovať kvalitnú tepelnú izoláciu, doplnenú fóliou s funkciou parozábrany. Šesť až osem centimetrov silná, kvalitné a cenovo dostupná minerálna vata, zaistí nielen rýchle prehriatie kabíny, ale aj dlhé udržanie tepla a životnosti sauny.
Z druhov driev sa pre stavbu fínskej sauny hodí napríklad saunové palubovky z cenovo dostupného fínskeho smreku, kanadskej borovice, topoľa, alebo lipy. Posledné dva druhy by vás však čiastočne zbavilo o vôňu dreva, ktorá je terapeutická sama o sebe. Drevo použité v parnej kabíne sa povrchovo upravuje len mechanicky, aby sa z neho pri zahriatí neprepúšťal náter.
Na lavica sa vďaka nízkej tepelnej vodivosti výborne hodí africká vŕba abachi. Pre rozpálenú saunu pochopiteľne nie sú vhodné žiadne kovové súčasti, ktorých by sme sa mohli dotknúť. V prípade ich použitia je obložíme doskami.
Čo budete potrebovať k stavbe svojpomocne?
- rezivo na konštrukciu sauny
- palubovky do sauny
- minerálnu vatu na izoláciu s odporúčanou hrúbkou 6-8 cm
- parotesnú fóliu a lepiacu pásku
- obklad na podlahu, prípadne na vonkajší plášť
- tehly na bezpečnostné výmurovku okolo zdroja tepla
Vedeli ste, prečo sa saunujúci po tele šľahajú brezovými metlami? Pomáhajú tak prekrvenie povrchu celého tela a pri tom si užívajú vôňu brezových listov. Prekrvenie kože docielite aj z pomoci kefy alebo žinky.
Páči sa vám predstava domácej sauny, alebo už ju máte?
Budeme radi, keď sa s nami podelíte o svoje skúsenosti so saunovaním alebo stavbou sauny svojpomocne pod článkom v priestore venovanom vašim komentárom a napíšete nám. Najzaujímavejšie príspevky budeme zdieľať na Facebooku.