Preglejka je napriek širokým možnostiam využitia stále pomerne nedoceneným materiálom. Na vine je často nesprávne použitie a zanedbanie starostlivosti, ktorá dokáže tomuto univerzálnemu materiálu významne predĺžiť životnosť. Pozrite sa na to, ako a na čo sa preglejka používa a ako sa o ňu správne starať.
Preglejka je kompozitný materiál, ktorý sa vyrába z dreva. O prvých preglejkách máme správy už zo starého Egypta. Prvýkrát sa začali priemyselne vyrábať v Pobaltí na konci 19. storočia. Neskôr sa objavila aj u nás. Z preglejok sa vyrábal predovšetkým nábytok a debny, ale aj časti lietadiel. Vďaka vzniku syntetických lepidiel potom dochádza po druhej svetovej vojne k veľkému rozšíreniu možností využitia preglejok - a v poslednej dobe si získava stále väčšiu obľubu aj v interiérovom stavebníctve.
Výroba a vlastnosti
Výroba preglejok sa za tú dobu príliš nezmenila. Preglejka spravidla vzniká lepením viac tenkých vrstiev drevenej dyhy, ktorých vlákna sú spravidla usporiadané kolmo na seba. Vďaka tomu je jednou z najcharakteristickejších vlastností preglejok pevnosť a stabilita. Pre ešte väčšie zvýšenie pevnosti býva do stredu preglejky vkladaná kovová vložka. V porovnaní s masívnym drevom tak sú preglejky viac tvarovo stabilné a lepšie spracovateľné, pritom si však drží jeho pôvodné vlastnosti.
Využitie v súčasnosti
Preglejka má tak na stavbe v mnohých ohľadoch lepšie uplatnenie ako samotné drevo. Využíva sa pre podlahy, obklady stien aj menšie samostatné stavby. Veľmi populárny je stále pre originálne úpravy interiéru - a to nielen chát a drevostavieb. Tiež sa stále hojnejšie používa ako vonkajší konštrukčný plášť stavieb. Jednou z ich výhod je možnosť ju jednoducho povrchovo upraviť treba vlastným farebným náterom, ale rovnako tak atraktívne môže byť nechať vyniknúť jej rôznorodú kresbu.
Tipy pre domácich majstrov
Aké sú v súčasnosti najpopulárnejšie spôsoby jej využitia? Nielen v trendy kaviarňach a lezeckých stenách dnes boduje veľkoplošná preglejková stena. Môžete ju využiť aj doma ako obklad predsiene, na ktorý potom môžete jednoducho vŕtať poličky a prirábať vešiaky. Využiť sa dá aj na podlahu, kde pôsobí príjemne hrejivo - len je tu potrebné dať si pozor na trochu zložitejšie údržbu než u bežných typov podláh.
Ponúka sa tiež možnosť obkladu stropov aj podkrovných častí domu. Nestarnúcou klasikou je potom celá obývačková stena z preglejky, špeciálne a štýlový nábytok do detskej izby a ďalšie bytové vychytávky. Preglejka sa dá zároveň využiť aj čoby samostatný estetický prvok a štýlový doplnok už existujúcich častí bytu alebo nábytku - vašej fantázii sa tu medze nekladú.
Starostlivosť a údržba
Ako sa to ale máme so starostlivosťou o preglejku pre dlhú životnosť? Preglejkové dosky je počas skladovania aj prepravy treba chrániť pred vodou a priamym slnečným žiarením. To zároveň i naznačuje, že bežná preglejka nie je príliš vhodná ako exteriérový stavebný materiál - ak nepoužívate niektorý zo špecializovaných odolných typov, ako sú fóliové preglejky (pozri nižšie). Každú dosku je tiež pred použitie natrieť olejom. Vhodné sú kvalitné a biologicky odbúrateľné separačné prostriedky typu PERI Clean. Pre minimalizáciu poškodenia povrchu pripevňujte preglejkovú dosku vždy zo zadnej strany. Aby ste predišli častému "zvlnenie" dosky, je nutné preglejky pred inštaláciou ošetriť napr. nanesením cementovej zmesi. Malé škrabance sa dajú opraviť vhodným plnidlom alebo živicou a väčšie otvory alebo hlboké ryhy potom vyplniť plnidlom alebo epoxidovou živicou.
Odolnejšie riešenie - fóliované preglejky
Špeciálnym typom preglejok so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti a poškodeniu sú potom fóliované preglejky. Vyrába sa navrstvením jednotlivých lúpaných dýh na seba a následným spojením vodostálým fenoplastickými lepidlom. Z oboch strán potom majú tieto preglejky fenolovú fóliu, ktorá dokáže do značnej miery zamedziť prestupovanie vlhkosti. Fóliované preglejky sa používajú na debnenie, bočnice nákladných áut alebo podlahy prívesov, pracovných plošín alebo schodov.
Pred použitím je dôležité, aby boli všetky otvory do fóliované preglejky zatreté, aby sa predišlo napúčanie v blízkosti nezatreného otvoru a k poškodeniu povrchu dosky. Pre dlhšiu životnosť fóliovaných dosiek je dobré sa snažiť ich udržiavať po každom použití - stačí ich umyť saponátom či čistou vodou a jemnou kefou. Príďte k nám a nechajte si poradiť aká preglejka je vhodná pre váš priestor.