Všeobecne je podlahové kúrenie pri porovnaní s klasickými radiátormi vnímané ako subjektívne príjemnejši vďaka sálavému teplu, ktoré sa vysiela rovnomerne, menšie cirkuláciou vzduchu obmedzuje vírenie prachu a celkovo vytvára zdravšie prostredie, čo zvlášť ocenia ľudia trpiaci alergiou na látky, ktoré sú obsiahnuté v časticiach prachu. Kúrenie v podlahe vo vykurovanej miestnosti nezaberá miesto, neobmedzuje rozostavenie nábytku a neruší vzhľad.

Aké sú rozdiely medzi vykurovaním podláh teplou vodou a elektrinou?

Teplovodné podlahové kúrenie môžete pripojiť na akýkoľvek zdroj tepla, čoho využijete pri rekonštrukcii, zmene tepelného zdroja, alebo kombinovanom kúrenie. Celkovo ale počítajte s vyššími obstarávacími nákladmi spojenými so zložitejšou inštaláciou, ktorej súčasťou je napríklad aj komín, prípojka plynu, alebo sklad paliva.

Väčšia hrúbka podlahy má síce lepšiu akumulačnú schopnosť, ale zároveň prispieva k tomu, že sa dlhšie ohrieva, pomaly reaguje na požadované teplotné zmeny a môže byť limitujúcim stavebným faktorom.

Elektrické podlahové kúrenie zaobstaráte lacnejšie, zato prevádzkové náklady budú v porovnaní s teplovodným ohrevom vyššie. Kompenzovať ich môžu výhodnejšie tarify elektriny, ktoré na účely elektrického vykurovania domu alebo domácnosti získate od svojho dodávateľa pri splnení určitých podmienok. Ďalej vám pri dobre vykonanej tepelnej izolácii nahráva až 100% účinnosť premeny elektrickej energie na teplo, a tiež nižšie vstupné prevádzková teplota, ktorá má približne 35 ° C oproti 70 ° C pri teplovodnom vykurovaní.

Ak vás zaujíma, akým spôsobom bola elektrina vyrobená s ohľadom na životné prostredie, presvedčte sa sami, že to ide aj inak.

 

Použitie elektrického podlahového kúrenia umožňuje bez zásadného obmedzenia všeobecne jednoduchšia inštalácia a nižšej konštrukcie podlahy, ktorá má síce menšiu akumulačnú schopnosť, zato sa ohreje rýchlejšie a na zmeny teploty reaguje pohotovo. Elektrické kúrenie sa tiež teší minimálnej potrebe údržby a dlhšej životnosti v dĺžke desiatok rokov.

Ako ešte môžete zvýšiť účinnosť podlahového kúrenia a kam sa nehodí?

Ako už bolo spomenuté, dôkladná tepelná izolácia budovy je podmienkou pre zmysluplné použitie podlahového kúrenia. Jeho efektivita tiež bude vyššia, keď sa mu budete venovať už v rámci projektovej prípravy. Môžete ho projektovať tak, aby účinkovalo iba tam, kde to bude žiadúce, vyhli sa zastavaným plochám a ovládanie navrhli tak, aby ste vykurovanie mohli kontrolovať v závislosti na čase a podľa aktuálnej potreby v jednotlivých miestnostiach alebo jej častiach.

Vlastnosti vykurovaných podláh možno zlepšiť aj použitím špeciálneho poteru s vysokou teplotnou vodivosťou, ktorý umožní rýchlejšie vyhriatie priestoru a rovnako tak jeho ochladnutie, čo oceníte napríklad pred spaním alebo po odchode z domova.

 

Ideálne krytina pre vykurované podlahy je obľúbený vinyl (linoleum), ktorý vám vyrobia aj na zákazku s vašim vlastným dizajnom, korok, alebo tradičné dlažba, prípadne kameň, ktoré majú žiaduce vlastnosti, ale pre ich subjektívne studený povrch, v čase keď sa nekúri, sa nehodí všade. Podlahové kúrenie je možné zaobstarať aj pre drevenú podlahu, ak zvolíte zodpovedajúcu konštrukciu a použijete vhodné drevo s nízkou výškou, najlepšie dvoch až trojvrstvové. Drevo pracuje a preto sú dobrou voľbou parkety, priemyselná mozaika či lamelové drevené podlahy. S úspechom možno použiť aj plávajúcu laminátovú podlahu.

Podlahové vykurovanie nie je vhodné pre nedostatočne tepelne izolované budovy, alebo do malých priestorov, ktoré sú z veľkej časti zastavanej nábytkom a podlaha je pokrytá kobercom, ako napríklad v spálni.