Plošnú a veľkoformátovú dlažbu, ktorá bola doteraz doménou najmä obchodných centier, námestí či mestských spevnených plôch si obľúbila aj rad majiteľov rodinných domov. Vďaka svojim vlastnostiam a svojmu vzhľadu je veľkoformátová dlažba často používaná tiež na chodníky, terasy, balkóny či okolie bazénov. Zákazníci si môžu vybrať hladký, vymývaný alebo tryskaný povrch. Tieto špeciálne betónovej dlažby sú vďaka svojej výške až 100 mm tiež veľmi odolné, niektoré umožňujú aj pojazd automobilov.
Podkladovej vrstvy pod dlažbou
Základom každej kvalitnej dlažby sú podkladovej vrstvy. Je preto nevyhnutné, aby ste dostatočne zhutnili vyspádovanú zemný pláň aj jednotlivé vrstvy kameniva, ktorých celková hrúbka ale nesmie prekročiť 150 mm. Dlažobné kamene a dosky potom ukladajte do nehutnenej ložnej vrstvy, ktorá môže byť z piesku alebo kamennej drviny frakcie 4-8 mm (alebo 2-5 mm).
Kladenie veľkoplošnej dlažby
Akonáhle budete mať upravenú plochu pre pokládku, osaďte ohraničenie obrubníky. Tie zamedzia vodorovnému posunu dlažby. Než začnete pokládku samotnej dlažby, počítajte s tým, že po zhutnení sa výška dlažby zníži cca o 5 až 10 mm. Začnite v niektorom pravouhlom rohu, najlepšie od najnižšieho miesta plochy, dlažobné kamene a dosky ukladajte v smere od seba tak, aby ste na ne mohli ihneď po položení stúpnuť a pokračovať s pokládkou.
Stabilizácia a porovnanie dlažobných kameňov
U plošné dlažby sa jednotlivé dlažbové dosky stabilizujú pri pokládke len poklepom gumovou palicou cez drevenú dosku. Následne sa pristúpi k zaškárovania plochy. U dlažobných dosiek od hrúbok nad 80 mm potom možno použiť na stabilizáciu vibrovania.
Škáry a škárovanie betónovej dlažby
Menšie betónovej dlažby kladieme so škárou 3-5 mm, u veľkých formátov kladieme dosky so škárami 10-15 mm. Vďaka dostatočným škáram obmedzíte možné štiepanie hrán a rohov ako v priebehu pokládky, tak neskôr pri užívaní plochy. Škáry vyplňujte za sucha škárovacím pieskom (najlepšie kremičitým, ktorý neobsahuje ílové podiely). Tento piesok môžete ponechať na ploche až 3 týždne, potom plochu omeťte a po obojsmernom zhutnení dospte škáry.
Rovná dlažba a správny spád
Línia škár a vydláždený úsek si kontrolujte minimálne každé 2 až 3 metre pomocou šnúry alebo laty. Dlažba musí mať správne spádovania kvôli dobrému odvodnenie plochy, to by malo byť min. 2% v priečnom a min. 0,5% v pozdĺžnom smere.