Keď zatúžite po zmene, môžete aj jedným malým rozhodnutím rýchlo dosiahnuť veľkého efektu. Čo si trebárs zútulniť bývanie a obnoviť jeho energiu? Takáto investícia sa vám vráti a dosť možno vyvolá ďalšie zmeny, na ktoré už dlho čakáte.

Výber farby

S bielou nemôžete urobiť chybu, ale keď sa odvážite a použijete aj 2-3 farebné odtiene, môžete s interiérom urobiť hotové kúzla. Ak si odpoviete na pár otázok, nepotrebujete si o farbách nič pamätať. Na niekoľkých príkladoch sa ľahko naučíte, ako na to.

Vychádzajte z funkcie miestnosti a predstavte si, ako sa v nej chcete cítiť. Má vám slúžiť k odpočinku, alebo má podporiť aktivitu či chuť do jedla? Potrebujete ju opticky zväčšiť, zatepliť, alebo prepojiť a zjednotiť s ďalším priestorom? Alebo naopak chcete zdôrazniť alebo oddeliť jednu jej časť?

Teplotu farby iste dokážete určiť sami. Studenú farbu môžete využiť na podpore chladnejšej miestnosti určenej na spánok, rovnako ako teplú farbu k otepleniu miestnosti s oknami na sever. Jemné farby priestor otvárajú a zjednocujú, tmavšie odtiene dobre poslúži k zvýrazneniu alebo oddelenie časti priestoru.

Nemusíte sa riadiť poslednými trendmi. Výborného výsledku dosiahnete napríklad s mäkkými pastelovými farbami v prírodných farbách zeme. Vedeli ste, že sa do obľúbených vidiecky pôsobiacich farieb pridáva šedá farba alebo dokonca trocha špiny, aby získali prirodzený vzhľad či patinu?

Ako pomôcku pri výbere základných odtieňov využite nástroj grafikov, ktorí si z farebného spektra vyberajú susednej alebo protiľahlej farby, ktoré sa k sebe dobre hodia. Zvoľte počet farieb, ktoré chcete kombinovať na stenách a ďalšie doplnkové farby môžete použiť na doplnky ako sú závesy, poťahy, vankúše, dekorácie apod. Alebo zvoľte obrátený postup a farebnú škálu odvoďte treba podľa farby vašej obľúbenej sedačky alebo fotografie vášho interiéru či akékoľvek farebné kompozície , ktorá sa vám páči.

S tmavými farbami zaobchádzajte ako s hmotou. Nie je vhodné ich použiť na strop, ktorý by potom na vás "padal", podobne ako svetlá podlaha môže pôsobiť málo uzemnený.

K pretiahnutie steny žiaducim smerom možno použiť jeden alebo viac rovnako orientovaných pruhov.

Farbu, ktorá bude prevažovať, kombinujte s doplnkovou v pomere asi 80:20. Vytvoríte tak kontrast a oku lahodiace proporcie. Rovnako tak kombinujte aj starý a nový nábytok - jedno akému dávate prednosť.

Vďaka online aplikácii je možné rôzne farebné kombinácie vopred vyskúšať aj na fotografiu vlastného interiéru a vymaľovať nanečisto: www.visualizecolor.com

Príprava na maľovanie

Ideálne je maľovať prázdnej miestnosti, ale keď z miestnosti vysťahujeme menšie nábytok a vybavenie, ide to aj v zabývaných miestnostiach. Väčšie kusy ako skrine presuňte do stredu a prikryte ich ochrannou fóliou. Samolepiacou páskou prilepte fóliu na okná a pred postriekaním farbou ochráňte aspoň okraje zárubní, ukončovacích líšt a zásuviek. Ušetrite si tak prácu s upratovaním a nezabudnite ani na podlahu.

Tmelenie a stierkovanie

Keď máte všetky steny voľné, očistite ich a zahlaďte nerovnosti. Napred z poškodených miest vysajte prach a potom tmelom alebo stierkovacou hmotou opravte diery po klincoch, praskliny v stenách a poškodené rohy. Predtým používanú sadru neodporúčame - často praská a nie je tak kompaktný. Opravované miesto pred vyplnením jemne navlhčite, aby výplňová hmota lepšie priľnula. Väčšie plochy uhlaďte hladidlom, špongiou alebo brúsnym papierom a nechajte ich vyschnúť. Škáry v sadrokartónovej priečke prelepte samolepiacou páskou.

Umývanie a penetrácia

Pred samotným nanášaním farby je potrebné steny očistiť a opatriť penetračným náterom. Steny omeťte čistým zmetákom alebo štetkou, prípadne vysajte prach vysávačom. V kuchyni môžu byť stopy mastnoty, preto radšej namočte maliarsku štetku do roztoku vlažnej vody a nastrúhaného mydla na pranie a steny jemne pretrite.

Penetráciu nepodceňujte. Správne vybraným náterom zvýšite savosť steny a zjednotíte jej tón. Farba bude lepšie držať aj vyzerať. Penetračný náter naneste aspoň dvakrát. Po jeho vyschnutí sa môžete pustiť do samotného maľovania.

 

Maľovanie

Natierať začínajte vždy od stropu, od okna k dverám, a až potom samotné steny. Ak používate maliarsky valček, namáčajte ho do farby opatrne a po každom namočení ním prejdite cez odkvapkávaciu mriežku, aby sa farba rozložila rovnomerne po celej ploche valčeka a prebytočná odkvapkalo. Farbu na očistenú a napenetrovanú stenu nanášajte vo zvislých pruhoch tak, aby sa mierne prekrývali. Na natieranie rohov miestnosti, miest okolo dverí, zásuviek, kúrenie a pod., Použite menšie štetec. Po zaschnutí farby skontrolujte náter. Ak nezakryl všetky rozdiely v tónoch, naneste druhú vrstvu.